Ünye İlçe Halk Kütüphanesi

Kütüphanelerimizde e-Üyelik Hizmeti Başlamıştır

Vatandaşlarca e-devlet platformu üzerinden yapılan “Kütüphane ön üyeliği”nin, “Kütüphane tam üyelik”e (e-üyelik) dönüştürülmesi çalışmaları tamamlanmıştır. e-devlet platformu kullanıcıları (15 yaş üstü vatandaşlar), kütüphaneye uğramadan artık e-devlet platformu üzerinden de üye olabilmektedirler. Ayrıca kayıtlı üyeler, platform üzerinden hem kütüphane değişikliği, hem de üyelik süresi uzatma işlemlerini de yapabileceklerdir.
Yeni üyelik yapan kullanıcılar; Koha ana sayfadan “e-üyelik yapan kullanıcılar” başlığı tıklanarak tarih aralığı verilerek liste olarak görülebilir. Ayrıca Raporlar/Hazır Raporlar ve Listeler/Kullanıcı Listesi’nde “üyelik şekli” sütununda süzme yapılarak da e-devlet platformu üzerinden kayıt yapan üyeler görülebilecektir.
e-devlet platformu üzerinden kayıt yapan kullanıcılardan ekstra bir belge talep edilmeyecek, form imzalatılmayacaktır. e-üyelik yapan kullanıcıların, kullanıcı sayfasında yer alan  “e-devlet onay kodu”  yeterli olacaktır. Yine kullanıcı sayfasındaki “Yazdır/Üye Kayıt Formu”, “e-devlet onay kodu” yazılı bir şekilde çıktı alınarak arşivlenebilir.
e-devlet platformu üzerinden kayıt yapan vatandaşlara sistem üzerinden belirtilen e-posta hesaplarına OPAC (Koha kullanıcı arayüzü) kullanıcı adı ve şifreleri otomatik olarak gönderilecektir. Kullanıcı adı veya şifreleri ile ilgili sorun yaşayan vatandaşlar kütüphaneniz ile iletişime geçtiği takdirde yeni şifrelerinin üretilerek verilmesi ya da OPAC arayüzü üzerinden “şifremi unuttum” alanından bu işlemi yapabilecekleri bilgisinin verilmesi gerekmektedir.
15 yaş ve üstü vatandaşların (15 yaş altı vatandaşlar e-devlet platformunu kullanamamaktadır.) e-devlet platformu üzerinden e-üyelik gerçekleştirebildiklerine dair duyurunun, gerek kütüphane teşhir panoları üzerinden gerekse kütüphane web sayfası, sosyal medya hesabı vb. ortamlardan yapılması önem arz etmektedir.

 

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü
KOHA Kütüphane Otomasyonu